Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Koncert Kolęd i Pastorałek w suchedniowskiej "Kuźnicy"

Utworzono dnia 21.01.2019

W dobie rodzinnych spotkań ze smartfonami w dłoniach, Świąt Bożego Narodzenia spędzanych przed telewizorem, w którym znani i lubiani wykonują świąteczne, często anglojęzyczne utwory, piękna staropolska tradycja zdaje się powoli zanikać, dlatego też suchedniowska „Kuźnica” cyklicznie organizuje wydarzenie kulturalne mające na celu jej kultywowanie.

 

Koncert Kolęd i Pastorałek, bo o nim mowa, odbył się w dniu 20 stycznia 2019 roku w sali widowiskowej Suchedniowskiego Ośrodka Kultury „Kuźnica” w Suchedniowie. Tegoroczna edycja imprezy została otwarta niestandardową wersją kolędy „Wśród nocnej ciszy” wykonaną przez Urszulę Łubek przy akompaniamencie Dariusza Figarskiego i Edwarda Orłowskiego. Jak podkreślił na wstępie prowadzący koncert dyrektor SOK „Kuźnica”, Andrzej Karpiński, Pani Urszula Łubek większość swojego życia spędziła w otoczonej zewsząd lasami wsi Kaczka, w której w czasach dzieciństwa słuchała kolęd śpiewanych przy kominku przez jej mamę. Pośród wielu z nich znalazła się pieśń bożonarodzeniowa „Wśród nocnej ciszy”, której zmienione słowa napisane w 1904 roku nadal są aktualne i stanowią przesłanie na dzisiejsze czasy wypełnione problemami emigracji zarobkowej oraz podziałami społecznymi. Kolejnym punktem programu był występ zespołu śpiewaczego „Michniowianie”, który tym razem nie zaśpiewał, lecz zaskoczył bardzo licznie zgromadzoną publiczność obrzędem kolędniczym pt. „Herody” nagrodzonym II miejscem w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych. Po chwilowej zmianie oblicza koncertu z wokalnego na bardziej teatralny, na scenie wystąpiły kolejno schola „Astra Dei” z Sorbina oraz Zespól Pieśni i Tańca „Sorbin” zachwycając publiczność pięknym wykonaniem kolęd i pastorałek. Następnie swoje umiejętności wokalne zaprezentował dobrze znany lokalnej społeczności i ceniony przez nią zespół wokalno-muzyczny „Sonatina” pod kierunkiem Urszuli Kuszewskiej. Po spokojnych, melodyjnych dźwiękach zaśpiewanych i zagranych przez przez ww. zespoły nadszedł czas na ożywienie koncertu, którego dokonał charyzmatyczny wokalista zespołu „Kapela Łysogórska”, Adam Młodawski. Uczestników koncertu powitał kolekcją anegdot, a chwilę później porwał ich do wspólnego kolędowania podobnie jak występujący po kapeli Chór „Senior” prowadzony przez Natalię Nastiuk. Tegoroczna edycja Koncertu Kolęd i Pastorałek rozpoczęła się niespodzianką, którą stanowił występ zespołu „Michniowianie” i niespodzianką się zakończył. Kolejnym miłym zaskoczeniem, z którym spotkała się liczna publiczność był występ Suchedniowskiej Orkiestry Dętej wraz z wokalistką Marceliną Bidzińską będącą m.in. laureatką tegorocznego 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Orkiestra pod batutą nowego kapelmistrza Wojciecha Materka zaprezentowała swoje nowatorskie brzmienie nagrodzone przez publiczność długimi owacjami. Pomiędzy poszczególnymi zespołami swoje umiejętności wokalne prezentowały dzieci ze Studia Piosenki „Kuźnica” prowadzonego przez Katarzynę Klusek. Młodzi wykonawcy zaśpiewali znane polskie utwory, wśród których mogliśmy usłyszeć m.in. „A kto wie czy za rogiem”, Skrzypi wóz”, „Maryjo czy Ty Wiesz?”, jak również kilka anglojęzycznych, takich jak „All I want for Christmas” oraz „Jingle Bells”.

 

Zgodnie z ukształtowanym na przestrzeni lat zwyczajem również i tę edycję Koncertu Kolęd i Pastorałek zakończył finałowy występ wszystkich biorących w nim udział zespołów, których łączna liczba uczestników osiągnęła ok. 200 osób. Artyści wspólnie ze zgromadzonymi w sali mieszkańcami naszego miasta oraz gośćmi wykonali znaną, radosną kolędę pt. „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

 

Koncert kolęd i pastorałek

Utworzono dnia 21.01.2019, 07:56

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 628

W poprzednim tygodniu: 851

W tym miesiącu: 2166

W poprzednim miesiącu: 3556

Wszystkich: 183805

Diagnoza zasobów kulturowych
zrealizowana w ramach projektu
"Suchedniów: KULTURALNIE!"

Kliknij na grafikę, aby pobrać diagnozę.

ECO TANIEC
podsumowanie projektu

ZDROWO I NA LUDOWO -

III SUCHEDNIOWSKIE

ŚWIĘTO KASZY

Przegląd Obrzędów Wiejskich

"Tak bywało przedtym wszędzie"

Występ Zespołu Tańca Ludowego

HARNAM z Łodzi

Bryczka, konik i klepok.

Podsumowanie projektu