Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kosmiczny Dzień Dziecka w "Kuźnicy"

Utworzono dnia 03.06.2019

Od zarania dziejów przestrzeń kosmiczna wzbudzała zainteresowanie ludzi fascynując ich swoim bezkresem i tajemniczością. Wielu intrygowała do tego stopnia, iż zapragnęli przyjrzeć się jej z bliska. Cel ten udało się osiągnąć w 1969 roku w czasie misji Apollo 11, której efektem było pierwsze w dziejach ludzkości lądowanie człowieka na Księżycu. W roku bieżącym przypada 50-ta rocznica powyższego wydarzenia, dlatego też Stowarzyszenie "Kuźniczy Krąg", Rada Miejska w Suchedniowie, Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów oraz Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" postanowili upamiętnić je organizując Kosmiczny Dzień Dziecka w "Kuźnicy".

Głównym celem przyświecającym w czasie opracowywania programu imprezy i kompletowania różnorodnych atrakcji był oczywiście uśmiech na buziach dzieci. Jednakże impreza ta miała jeszcze jedną intencję, którą stanowiło wzbudzenie wśród młodych Suchedniowian zainteresowania tajemnicami wszechświata, astronomią, kosmicznymi technologiami oraz ukazanie posiadania pasji jako skutecznego sposobu na unikanie uzależnień od alkoholu, tytoniu, narkotyków czy dopalaczy, a także na przeciwdziałanie agresji i cyberprzemocy, którym sprzyja z kolei brak zainteresowań oraz nadmiar niezagospodarowanego czasu wolnego. W związku z powyższym Kosmiczny Dzień Dziecka w "Kuźnicy" rozpoczęła prelekcja mająca za zadanie uchronienie najmłodszych mieszkańców naszego miasta przed destrukcyjnym działaniem ww. zagrożeń oraz profilaktyczny konkurs wiedzy o używkach i sposobach walki z uzależnieniami z cennymi nagrodami rzeczowymi. Prowadzący je Zenon Juchniewicz w czasie trwania imprezy przeprowadził również cykl konkursów sprawnościowych. Ich uczestnicy także otrzymali cenne nagrody oraz słodkie upominki.

Kolejnym punktem programu była prezentacja umiejętności wokalnych członków Studia Piosenki SOK "Kuźnica" działającego w naszej placówce i prowadzonego przez Katarzynę Klusek. Na scenie amfiteatru wystąpiły: Ewa Pajek w utworze "Łowcy gwiazd", Julia Paszkiel w utworze "Kaktus", Paulina Stępień z przebojem Edyty Górniak "To nie ja byłam Ewą", Laura Wrotniak w utworze "Fantazja", Karolina Stępień w utworze "Moja Planeta". Śpiewający w Studiu Piosenki rodzynek, którym jest Bartek Antoniak wykonał utwór "Do słońca leć", następnie jego siostra Paulina Antoniak zaśpiewała piosenkę "Anyone I want to be", a na zakończenie mogliśmy usłyszeć Magdalenę Brzozę w utworze "Nie mów mi nie". W bloku wokalnym Kosmicznego Dnia Dziecka w "Kuźnicy" wystąpił ponadto zespół muzyczny, w którego repertuarze znalazły się również piosenki dla dorosłych uczestników imprezy.

Jak zostało wspomniane na początku niniejszego podsumowania festynu z okazji Dnia Dziecka na najmłodszych mieszkańców Suchedniowa oraz przybyłych gości zgromadzonych na terenie SOK "Kuźnica" czekało wiele innych atrakcji, wśród których można było znaleźć m.in. kosmiczne warsztaty plastyczne dla dzieci poprowadzone przez Panią Grażynę Kabałę z Klubu Seniora "Kreatywni" działającego w naszej placówce, wspólne malowanie rakiety kosmicznej zbudowanej z kartonów przywiezionych przez pracownika sklepu RTV/AGD "Teldom" Pana Piotra Karbownika, kuleczkowo, dmuchańce dostarczone bezpłatnie przez firmę "KajRox Events" w Suchedniowie, stoisko Rady Miejskiej w Suchedniowie, przy którym Radni częstowali dzieci napojami oraz ciasteczkami ufundowanymi przez Piekarnię i Wytwórnię Wyrobów Cukierniczych Pani Moniki Kozłowskiej, a także wóz strażacki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchedniowie, w którym dzieci mogły zrobić sobie zdjęcia, zapoznać się z jego wyposażeniem i zadać pytania strażakom. Ponadto Kosmiczny Dzień Dziecka w "Kuźnicy" uświetnili swoją obecnością Michał Barański oraz Rafał Ciura, przeprowadzając pokaz pilotażu dronów. Na roześmiane dzieci czekało także mobilne planetarium kieleckiej firmy "Supernowa", w którym odbyły się seanse pt. "Słońce i jego rodzina". Ich uczestnicy wybrali się w podróż przez Układ Słoneczny, którą rozpoczęli od naszej centralnej gwiazdy, powoli przesuwając się na zewnątrz aż do jego najdalszych zakątków i poznając po drodze znane ludzkości planety oraz ich księżyce, jak również planetoidy, komety, zaćmienia i inne fascynujące zjawiska zakryciowe.

Jedną z największych atrakcji towarzyszących dzieciom przez cały czas trwania imprezy był łazik marsjański z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, który w roku 2018 stanął na podium na prestiżowych, międzynarodowych zawodach "University Rover Challange" w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiciele grupy "Impuls", która zbudowała nagrodzonego łazika od podstaw, zaprezentowali uczestnikom imprezy szereg jego możliwości polegających m.in. na transporcie narzędzi w trudnym terenie, wskazaniu dostarczonego ładunku astronautom, którzy mogliby wziąć udział w ekspedycji na Marsa oraz autonomicznej jeździe do konkretnego punktu wskazanego za pomocą współrzędnych GPS. Największą radość wsród najmłodszych wzbudziła natomiast kolejna funkcjonalność dzieła grupy "Impuls", którą okazała się możliwość częstowania cukierkami i ciastkami umieszczonymi w wiklinowym koszu trzymanym przez jego specjalistyczny chwytak. Dzieci z uśmiechem na buziach podchodziły po słodkości bacznie przyglądając się przy tym powoli podjeżdzającemu do nich robotowi. Ta wspaniała atrakcja zagościła na placu "Kuźnicy" dzięki uprzejmości Prezesa Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, wykładowcy Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej dr inż. Pawła Łaskiego, jak również członków grupy "Impuls": Karola Woźniaka i Emila Staszewskiego, którzy aby zapewnić doskonałą zabawę suchedniowskim dzieciom poświęcili w wolną sobotę 5 godzin swojego cennego czasu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż najnowszy model łazika marsjańskiego zbudowanego przez grupę z Politechniki Świętokrzyskiej wygrał w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu "University Rover Challange" w Stanach Zjednoczonych. Serdecznie gratulujemy, życzymy kolejnych sukcesów i jesteśmy dumni, że mogliśmy gościć na naszym terenie przedstawicieli mistrzów świata w dziedzinie budowy łazików marsjańskich.

Kosmiczny Dzień Dziecka w "Kuźnicy" nie byłby tak udany bez bezinteresownej współpracy wielu mieszkańców Suchedniowa oraz ościennych powiatów.

Serdecznie dziękujemy:

  • Stowarzyszeniu "Kuźniczy Krąg" – głównemu organizatorowi imprezy
  • Radzie Miejskiej w Suchedniowie,
  • Burmistrzowi Miasta i Gminy Suchedniów,
  • Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suchedniowie, od której otrzymaliśmy wsparcie finansowe umożliwiające organizację imprezy,
  • strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchedniowie: Wiesławowi Sufinowi i Pawłowi Lasockiemu,
  • Firmie "KajRox Events" w Suchedniowie,
  • Pani Monice Kozłowskiej, właścicielce Piekarni i Wytwórni Wyrobów Cukierniczych w Suchedniowie,
  • dr inż. Pawłowi Łaskiemu z Politechniki Świętokrzyskiej,
  • dr Zdzisławowi Piaście z Politechniki Świętokrzyskiej,
  • operatorom łazika marsjańskiego: Karolowi Woźniakowi i Emilowi Staszewskiemu,
  • Szymonowi Piaście,
  • operatorom dronów: Michałowi Barańskiemu z firmy Bfoto.pl oraz Rafałowi Ciurze,
  • Pani Grażynie Kabale,
  • Sklepowi RTV/AGD "Teldom" Pana Piotra Karbownika

oraz wszystkim nie wymienionym z nazwiska osobom, które pomogły w organizacji Kosmicznego Dnia Dziecka w "Kuźnicy".

Impreza otrzymała wsparcie finansowe Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suchedniowie

Kosmiczny Dzień Dziecka 2019

Utworzono dnia 03.06.2019, 08:40

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 651

W poprzednim tygodniu: 851

W tym miesiącu: 2189

W poprzednim miesiącu: 3556

Wszystkich: 183828

Diagnoza zasobów kulturowych
zrealizowana w ramach projektu
"Suchedniów: KULTURALNIE!"

Kliknij na grafikę, aby pobrać diagnozę.

ECO TANIEC
podsumowanie projektu

ZDROWO I NA LUDOWO -

III SUCHEDNIOWSKIE

ŚWIĘTO KASZY

Przegląd Obrzędów Wiejskich

"Tak bywało przedtym wszędzie"

Występ Zespołu Tańca Ludowego

HARNAM z Łodzi

Bryczka, konik i klepok.

Podsumowanie projektu