Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Prawie stu pięćdziesięciu artystów na koncercie kolęd i pastorałek w „Kuźnicy”

Utworzono dnia 31.01.2018

W wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej suchedniowskiej "Kuźnicy" odbył się kolejny koncert kolęd i pastorałek pn. „Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki śpiewajmy”. Koncert rozpoczął dyrektor "Kuźnicy" Andrzej Karpiński, który zaznaczył, iż celem imprezy jest popularyzowanie kolęd i pastorałek a przede wszystkim zachęcanie do pięknej polskiej tradycji, jaką jest śpiewanie kolęd i pastorałek w każdym polskim domu. Zwrócił uwagę również na słowa polskiego wieszcza Adama Mickiewicza, który powiedział kiedyś „Niezwykle jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości. Nie wiem, czy inny kraj może pochwalić się zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska”. Już wtedy wiedział jaką ogromną rolę mogą spełnić tradycje w życiu polskiego narodu. Mottem koncertu były słynne słowa wypowiedziane przez Wolfganga Goethego „Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp, Tam ludzie dobre serca mają, Bo ludzie źli, ach wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają …”


Koncert rozpoczął chór „Senior” pod dyrekcją Jerzego Fąfary przy akompaniamencie Dariusza Figarskiego. Chór zaśpiewał następujące kolędy : „Jakaś światłość nad Betlejem”, „O gwiazdo betlejemska”, Jezusem Czuwa oraz „Ach ubogi żłobie”. Następnie na scenie wystąpiły dzieci ze studia piosenki prezentując kolędy i pastorałki : „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, Wśród nocnej ciszy, Pastuszek bosy, Kolęda na ziemi, kolęda w niebie. Zespół przygotowała Mariola Pocheć. Po raz pierwszy na koncercie kolęd i pastorałek pokazał się Chór Rycerzy Kolumba pod dyrekcją Andrzeja Jańca. Zespół zaprezentował kolędy :Przybieżeli do Betlejem, Lulajże Jezuniu, Dzisiaj Betlejem i Triumfy. Również po raz pierwszy na scenie w suchedniowskiej kuźnicy zaśpiewała schola z Sorbina „Astra Dei”. Artyści wykonali kolędy pt. „Gdy śliczna panna”, „Kolęda dla nieobecnych” oraz pastorałkę „Pastorałka od serca do ucha”. W pięknych nowych strojach pokazali się Michniowianie pod kierunkiem Szczepana Królikowskiego. Zespół zaśpiewał takie utwory jak: Boże Narodzenie, Stała się nowina mila, Gwiazdeczko coś świeciła, O Jezusku. Prawdziwą ozdobą zespołu są uzdolnione wokalnie śpiewające siostry Paulina i Karolina Stępień. Prawdziwy kunszt artystyczny zaprezentował zespół Pieśni i Tańca „Sorbin”, który wystąpił wraz z kapelą ludową. Stworzyli przepiękne barwne widowisko poparte bardzo wysokim poziomem muzycznym. Zaprezentowali następujący repertuar : „Kołysanka dla Jezusa” , gdzie tekst napisała członkini zespołu Magdalena Młodawska, muzykę skomponował akordeonista Dariusz Figarski oraz Hejze ino, „Północ już była”, „A wczora z wieczora”. Kierownikiem zespołu jest Halina Fidor. Po zespole z Sorbina sceną zawładnęła suchedniowska „Sonatina” pod dyrekcją Urszuli Piasty-Kuszewskiej. Jest to bardzo dobry żeński zespół wokalny specjalizujący się właśnie w takim repertuarze. Zespół zaśpiewał kolędy jak : Gloria, Jezusa Narodzonego , Ktoś o tej dobie, Hodie. Kapela „Świętokrzyskie scyzoryki” to świetny zespół ludowy składający się z bardzo dobrych muzyków oraz znanego i lubianego wokalisty Adama Młodawskiego, który potrafi z każdego występu zrobić artystyczny show. Prócz tego kontrabasisty w zespole występują : świetny akordeonista Dariusz Figarski, Edward Orłowski –skrzypce, Mariusz Dołowy –klarnet i Ryszard Kucewicz –bębenek. Repertuar zespołu to utwory „Skrzypi wóz”, Gore gwiazda, Dnia jednego o północy, „A śpis Bartek”. Na zakończenie koncertu wystąpiła Orkiestra Dęta , prezentując następujące kolędy „Cicha noc” , „Bracia patrzcie jeno”, „Mędrcy świata” . Orkiestrę do koncertu przygotował kapelmistrz Stefan Malinowski. Piękny był sam finał koncertu, gdzie wystąpili wszyscy uczestnicy, którzy wraz z orkiestrą wykonali patriotyczną kolędę „Bóg się rodzi”, podczas której wszyscy zebrani na stojąco odśpiewali ostatnią zwrotkę , która brzmiała : 
 

Podnieś rękę, Boże Dziecię, Błogosław Ojczyznę miłą!
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę swą siłą.
Dom nasz i majętność całą,
I wszystkie wioski z miastami.
A słowo ciałem się stało , 
I mieszkało miedzy nami…

 

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim wykonawcom, dyrygentom, kapelmistrzom, kierownikom zespołów oraz publiczności, która licznie wzięła udział w tym pięknym koncercie. Za realizację oświetlenia dziękujemy Krzysztofowi Wąsikowi za realizację nagłośnienia Pawłowi Zubińskiemu. Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich pracowników SOK „Kuźnica” .

Do zobaczenia za rok.

Koncert Kolęd i Pastorałek

Utworzono dnia 22.01.2018, 08:28

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 290

W poprzednim tygodniu: 864

W tym miesiącu: 2692

W poprzednim miesiącu: 3556

Wszystkich: 184331

Diagnoza zasobów kulturowych
zrealizowana w ramach projektu
"Suchedniów: KULTURALNIE!"

Kliknij na grafikę, aby pobrać diagnozę.

ECO TANIEC
podsumowanie projektu

ZDROWO I NA LUDOWO -

III SUCHEDNIOWSKIE

ŚWIĘTO KASZY

Przegląd Obrzędów Wiejskich

"Tak bywało przedtym wszędzie"

Występ Zespołu Tańca Ludowego

HARNAM z Łodzi

Bryczka, konik i klepok.

Podsumowanie projektu