Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wernisaż wystawy pn. "MAGICZNE MŁYNARSTWO. RODY SUCHEDNIOWSKIE. TUMULCOWIE"

Utworzono dnia 09.11.2020

 

Wystawa kontynuuje rozpoczęty w 2018 roku cykl "Suchedniowskie Rody", którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Kuźniczy Krąg”. Suchedniów to miejsce niezwykłe pod względem historycznym, urbanistycznym, architektonicznym, ale przede wszystkim społecznym. Osada, będąc siedzibą Wschodniego Okręgu Przemysłowego, stanowiła centrum życia przemysłowego i kulturalnego okolicy. W XIX wieku przybyło tu wielu techników, inżynierów, majstrów, sztygarów, a także artystów, twórców, pisarzy tworząc niezwykle ciekawą mozaikę społeczną. Potomkowie wielu tych rodzin do dziś są mieszkańcami naszego miasta. Tegoroczna edycja wystawy cyklu "Suchedniowskie Rody" poświęcona została rodzinie Tumulców. Nazwisko to jest niezwykle popularne w Suchedniowie zwłaszcza na dawnej wsi Baranów i niejedną opowieść można by snuć wokół członków familii. W ramach wystawy przedstawimy kilka z nich - o wydarzeniach mających wpływ na historię osady przemysłowej, o dworze, którego już nie ma, a mimo wszystko jest, o sześciu synach z Rodziny Tumulców i o młynarstwie. 

Autorem scenariusza merytorycznego jest Agnieszka Włodarczyk – Mazurek, redakcja: Anna Pasek, grafika: Maria Pajek. Projekt dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” w Suchedniowie oraz Stowarzyszenie "Kuźniczy Krąg".

Podziękowania dla Rodziny Tumulców za pomoc przy powstawaniu scenariusza merytorycznego wystawy i materiał ikonograficzny. Szczególne podziękowania należą się Paniom: Annie Tokarczyk, Marii Stępień, Marii Kuźdub i Panu Andrzejowi Sasalowi

Wystawa w obecnym czasie będzie dostępna tylko w Internecie. Jeśli tylko pozwoli sytuacja epidemiologiczna zapraszamy Państwa do Suchedniowskiego Ośrodka Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie do obejrzenia wystawy na żywo. Zapraszamy na naszego Facebook'a na wernisaż wystawy ONLINE.

Projekt dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Zapraszamy do obejrzenia filmu o wystawie

MAGICZNE MŁYNARSTWO. RODY SUCHEDNIOWSKIE. TUMULCOWIE

Utworzono dnia 11.11.2020, 15:44

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 91

W poprzednim tygodniu: 238

W tym miesiącu: 799

W poprzednim miesiącu: 810

Wszystkich: 92679

Artystyczne Warsztaty

Wyjazdowe 9 - 16 lipca 2020 

ECO TANIEC
podsumowanie projektu

ZDROWO I NA LUDOWO -

III SUCHEDNIOWSKIE

ŚWIĘTO KASZY

Przegląd Obrzędów Wiejskich

"Tak bywało przedtym wszędzie"

Występ Zespołu Tańca Ludowego

HARNAM z Łodzi

Bryczka, konik i klepok.

Podsumowanie projektu