Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Aktywne wakacje z suchedniowską "Kuźnicą" i Stowarzyszeniem "Kuźniczy Krąg"

Utworzono dnia 12.07.2021

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie oraz działające przy nim Stowarzyszenie "Kuźniczy Krąg" poprzez realizację dwóch projektów zapewnią dzieciom i młodzieży aktywny, wakacyjny wypoczynek.

Pierwszy z nich pn. "Powiat Skarżyski - jeden dzień to za mało" jest współfinansowany przez Powiat Skarżyski w ramach Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Skarżyskiego w 2021 r. z zakresu turystyki i krajoznawstwa. W ramach realizacji projektu uczestnicy wybiorą się na cztery rajdy piesze po terenie Powiatu Skarżyskiego. Trasa I: Rezerwat "Skałki Piekło" pod Niekłaniem - rezerwat "Gagaty Sołtykowskie" w Wólce Plebańskiej. Szlak czerwony - fragment Piekielnego Szlaku (około 13 km). Trasa II: Skarżysko-Kamienna - Wąchock - szlak czerwony (około 18 km). Trasa III: Łączna - Bukowa Góra - Bodzentyn - szlak zielony (około 17 km). Trasa IV: Suchedniów - Piekło Dalejowskie - zalew w Bliżynie - szlak czarny (około 15 km). Dzieci i młodzież na każdej trasie będą pod opieką wychowawców oraz profesjonalnego przewodnika świętokrzyskiego, zapewniony będzie transport na początek i koniec szlaku oraz jeden posiłek. Przewodnik Michał Jagodziński przekaże wiedzę merytoryczną oraz poprowadzi grupę. Zadanie jest skierowane do dzieci i młodzieży, mieszkańców Powiatu Skarżyskiego, miłośników pieszych wędrówek oraz przyrody i geologii. Dostęp do zadania będzie bezpłatny. Głównym celem rajdów będzie pokazanie młodym ludziom walorów turystycznych najbliższej okolicy, które bardzo często są im nieznane. Większość dzieci była już nad Morzem Bałtyckim czy w Tatrach, a nie była w Rezerwacie "Skałki Piekło" pod Niekłaniem. Pragniemy zaciekawić, pokazać oraz propagować lokalne szlaki i rezerwaty w Powiecie Skarżyskim. Dodatkowo piesze wycieczki wpływają korzystnie na nasze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wędrówka jest doskonałą formą rekreacji, podczas której można odkrywać nowe miejsca i kontemplować otaczający nas świat. Taka forma spędzania czasu przez dzieci i młodzież w okresie wakacji będzie również możliwa w czasie pandemii COVID-19.


Drugi projekt pn. "Energetyczne wakacje bez używek" jest współfinansowany przez Gminę Suchedniów w ramach realizacji zadań w zakresie przeciwdziałania patologiom społecznym oraz ochrony przed uzależnieniami dzieci i młodzieży z terenu Gminy Suchedniów. Zakłada on organizację półkolonii dla dzieci i młodzieży z Gminy Suchedniów, w ramach których odbędzie się pięć wycieczek krajoznawczych, cztery rajdy piesze, trzy wyjazdy do aquaparku oraz sześć prelekcji z profilaktyki przeciw uzależnieniom.

Wycieczki krajoznawcze: 1. Szydłów - zwiedzanie zamku, murów obronnych miasta, synagogi i kościołów oraz zamku Krzyżtopór w Ujeździe. 2. Kurozwęki - zwiedzanie pałacu, przejazd po safari oraz przejście przez labirynt z kukurydzy, Rytwiany - zwiedzanie kościoła i klasztoru. 3. Ćmielów - zwiedzanie Muzeum Porcelany oraz warsztaty /wykonanie porcelanowej róży/. 4. Pałac w Radziejowicach - zwiedzanie. 5. Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni - zwiedzanie oraz warsztaty „Dawne gry i zabawy ludowe”, Chęciny - zwiedzanie zamku.

Rajdy piesze: 1. Bodzentyn - Łączna. 2. Suchedniów – Bliżyn. 3. Gagaty Sołtykowskie – Niekłań. 4. Skarżysko-Kamienna – Wąchock.

Wyjazdy do aquaparku: 1. Baseny Tropikalne – Bińkowski Resort. 2. Termy w Mszczonowie. 3. Pływalnia Rawszczyzna.

Prelekcje z profilaktyki antyalkoholowej przeprowadzi Zenon Juchniewicz. Odbędzie się sześć godzinnych spotkań na temat zagrożeń jakie niesie picie alkoholu i zażywanie innych używek. Projekt zostanie zrealizowany w okresie 19–23 i 26-30 lipca 2021 r. Miejscem organizacji półkolonii, prelekcji oraz zbiórek przed wyjazdem i powrotów będzie Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica” w Suchedniowie.

Celami projektu są organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji, edukacja kulturalna związana z regionem, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, krajoznawczych i historycznych, ochrona przed uleganiem uzależnieniom oraz innym czynnikom powodującym powstawanie patologii społecznych. Życie na obszarze wiejskim i małomiasteczkowym sprzyja powstawaniu problemów, którym chcemy zapobiec poprzez realizację tego zadania. W czasie trwania półkolonii będziemy szerzyli wiedzę o destrukcyjnym wpływie uzależnień, szkodliwości spożywania alkoholu i zażywania innych używek. Pokażemy także w jaki sposób można pożytecznie i aktywnie spędzać czas wolny. Uczestnictwo w półkoloniach przyczyni się również do integracji dzieci, które jest niezwykle ważne w czasach pandemii.

Stowarzyszenie "Kuźniczy Krąg" dziękuje sponsorom za wsparcie finansowe:

Firmie BAROS Maciej GlijerBANKOWI SPÓŁDZIELCZEMU w Suchedniowie

oraz Firmie ACCAR AUTO SERWIS Kazimierz Mikołajczyk

Realizacja projektów "Powiat Skarżyski - jeden dzień to za mało" i "Energetyczne wakacje bez używek"

Utworzono dnia 19.07.2021, 12:00

Fotorelacja z przebiegu projektów "Powiat Skarżyski - jeden dzień to za mało" i "Energetyczne wakacje bez używek" realizowanych w okresie 19-23 i 26-30 lipca 2021 r. przez SOK "Kuźnica" w Suchedniowie i działające przy nim Stowarzyszenie "Kuźniczy Krąg".

Zegar

Kalendarium

Sierpień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 337

W poprzednim tygodniu: 393

W tym miesiącu: 8

W poprzednim miesiącu: 1700

Wszystkich: 101268

Artystyczne Warsztaty

Wyjazdowe 9 - 16 lipca 2020 

ECO TANIEC
podsumowanie projektu

ZDROWO I NA LUDOWO -

III SUCHEDNIOWSKIE

ŚWIĘTO KASZY

Przegląd Obrzędów Wiejskich

"Tak bywało przedtym wszędzie"

Występ Zespołu Tańca Ludowego

HARNAM z Łodzi

Bryczka, konik i klepok.

Podsumowanie projektu