Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rekrutacja na warsztaty tkackie z MISTRZEM TRADYCJI Beatą Syzdół!

Utworzono dnia 15.04.2021

 

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie serdecznie zaprasza na warsztaty tkackie z Mistrzynią Tradycji Ludowej Beatą Syzdół. Warsztaty będą odbywały się w Ściegni koło Bodzentyna. Celami projektu są zachowanie i utrwalenie lokalnego, ginącego dziedzictwa - tkania pasiaków i innych tkanin na tradycyjnych krosnach, zainteresowanie i szacunek dla tej umiejętności w lokalnej społeczności oraz jej popularyzacja w wymiarze regionalnym i ponadregionalnym. 

Warsztaty będą trwały 7 miesięcy (od maja do listopada 2021 roku), każdy z uczestników odbędzie 30 godzin szkolenia, podczas którego będzie miał za zadanie utkać całą tkaninę lub jej fragment. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwuosobowe zespoły. Mistrz Tradycji - Beata Syzdół dysponuje dwoma czynnymi krosnami. Pozostałe czynności przygotowawcze takie jak: nakładanie osnowy czy przygotowanie materiałów do tkania będą realizowane w dwóch 7-osobowych grupach. Powstałe prace znajdą się na wystawie oraz w katalogu, który będzie towarzyszył wystawie. Wszystkie etapy szkolenia będą filmowane i fotografowane.

 

PROGRAM WARSZTATÓW:

- budowa i działanie tradycyjnego krosna tkackiego,

- snucie osnowy, zapoznanie się z ginącym zawodem snowacza, poznanie narzędzi: snowadło, dziurawka, snucie na osnowie,

- nawijanie osnowy na nawój, praca z grabką,

- wkładanie nici osnowy w nicielnice,

- wkładanie nici osnowy w płochę,

- uruchomienie krosna do pracy,

- przygotowanie materiałów do tkania, cięcie materiałów, nawijanie na cewki,

- tkanie wybranych wzorów na krośnie.

 

MISTRZ TRADYCJI - Beata Syzdół swoją przygodę z tkactwem rozpoczęła 6 lat temu. Zafascynowana pięknem przyrody, kultury oraz ciężkiej pracy na dawnej wsi postanowiła ocalić to co bezpowrotnie przemija. Inspiracją do ożywienia tkactwa była również istniejąca przed laty w Bodzentynie Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Tkactwo Świętokrzyskie". Przepiękne wyroby produkowane w tkalni znane były w kraju i poza jego granicami. Ze strzępków wspomnień tkaczka powraca do zapomnianego rzemiosła i chce uczyć go innych. Korzysta z każdej rady, doświadczenia i wiedzy starszych. Posiada kilka warsztatów tkackich i przyrządy potrzebne tkaczce do pracy. Razem z mężem naprawia je i przywraca im sprawność. Założycielka Stowarzyszenia "Świętokrzyskie Tkaczki". Prowadzi  warsztaty i pokazy tkackie, chce dotrzeć do wielu pokoleń oraz podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami. Tradycja tkacka jest dla Beaty Syzdół ogromną pasją. Jest współtwórcą edukacyjnej trasy turystycznej "Góry z Natury", gdzie głównym wątkiem tematycznym jest tkactwo.


W całym projekcie mamy dla Państwa 14 miejsc, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zapisy na warsztaty prowadzi p. Agnieszka Włodarczyk – Mazurek pod numerem telefonu 508 140 266.

 

Zadanie dofinansowane z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
w ramach programu KULTURA LUDOWA I TRADYCYJNA - MISTRZ TRADYCJI

Zegar

Kalendarium

Maj 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 172

W poprzednim tygodniu: 415

W tym miesiącu: 630

W poprzednim miesiącu: 926

Wszystkich: 96958

Artystyczne Warsztaty

Wyjazdowe 9 - 16 lipca 2020 

ECO TANIEC
podsumowanie projektu

ZDROWO I NA LUDOWO -

III SUCHEDNIOWSKIE

ŚWIĘTO KASZY

Przegląd Obrzędów Wiejskich

"Tak bywało przedtym wszędzie"

Występ Zespołu Tańca Ludowego

HARNAM z Łodzi

Bryczka, konik i klepok.

Podsumowanie projektu