Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Warsztaty z wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych

Utworzono dnia 27.02.2018

 

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Mostkach zapraszają na "WARSZTATY Z WYKONYWANIA TRADYCYJNYCH PALM WIELKANOCNYCH", które odbędą się w dniu 10 marca 2018 r. o godz. 10:00 w sali lustrzanej SOK "Kuźnica".

Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w Kościele Katolickim. W Polsce zwyczaj ten obchodzony jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które symbolizują nieśmiertelność duszy. W Polsce tradycja robienia palm wielkanocnych najbardziej zachowała się na Kurpiach, w miejscowościach Lipniki i Łyse oraz w Małopolsce w tym w Lipnicy Murowanej. Co roku odbywają się tam konkursy na najpiękniejszą i największą palmę. Niektóre z nich osiągają wysokość nawet kilkudziesięciu metrów (najwyższa miała ponad 35 m). Dekoracje do palm nierzadko przygotowuje się już od początku Wielkiego Postu. 

W regionie świętokrzyskim palmy mają skromniejsze rozmiary, ale symbolika jest taka sama, a estetycznie dorównają tym największym. SOK „Kuźnica” oraz  Koło Gospodyń Wiejskich z Mostek zapraszają na warsztaty z wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych, które uczestnicy będą mogli poświęcić w kościele w Niedzielę Palmową. Poświęcone palmy pali się w Wielką Sobotę, a popiół wykorzystuje się w następnym roku, w Środę Popielcową. Zapraszamy dzieci młodzież i dorosłych na fajną zabawę oraz poznawanie tradycji związanych z rokiem obrzędowym. 

 

Materiały w  postaci kolorowej bibuły oraz wierzbowych gałązek – bazie kotki, uczestnicy przynoszą ze sobą.

 

Wstęp wolny                                     Serdecznie zapraszamy

 

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 244

W poprzednim tygodniu: 805

W tym miesiącu: 2207

W poprzednim miesiącu: 3909

Wszystkich: 50463

Zapraszamy do obejrzenia

autoreklamy "Kuźnicy"

ECO TANIEC

podsumowanie projektu