Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zabawkarstwo na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

Utworzono dnia 26.04.2024

Zabawkarstwo na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

To dla nas wielki zaszczyt i honor, że napisany przez Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” wniosek został rozpatrzony pozytywnie i dzięki temu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zostało wpisane zabawkarstwo drewnianego ośrodka Łączna - Ostojów. Jesteśmy dumni, że mogliśmy przyczynić się do tego sukcesu.
 

fot. Przemysław Ciszek
 

Z tego miejsca pragniemy pogratulować Panu Włodkowi tego ogromnego osiągnięcia. Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest tworzona według zasad przyjętych w związku z Konwencją UNESCO. Włodzimierz Ciszek jest jedynym rzemieślnikiem, który kontynuuje tradycję produkcji drewnianych zabawek w regionie świętokrzyskim. Wykonuje zabawki według tradycyjnych wzorów, sam też maluje na nich ornament. Zabawkarstwem zajmuje się już ponad 40 lat. Na terenie swojego gospodarstwa w dawnej stodole stworzył warsztat i pracownię.

Suchedniów wykazuje się swoją wyjątkowością na mapie Polski przez wzgląd na lasy, którymi jest otoczony. To one od zawsze dawały ludziom pracę: powstawały tartaki, rozwijało się budownictwo drewniane, a także rękodzieło, takie jak meble, przedmioty gospodarstwa domowego oraz zabawki ludowe. W okresie XX-lecia międzywojennego w sąsiedniej gminie powstała nawet spółdzielnia przemysłu drzewnego. Dziś już niewiele zostało po tych tradycjach, dlatego ten wpis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa jest tak ważny. Poprzez promocję Pana Ciszka i zabawek ludowych chcemy budować tożsamość lokalną z miejscem, w którym mieszkamy i które nas definiuje.

Jest to drugi wpis w województwie świętokrzyskim po Bziukach – wielkanocny zwyczaj dmuchania ogni w Koprzywnicy. Jesteśmy dumni, że Suchedniów znalazł się obok takich tradycji,  jak Szopkarstwo Krakowskie czy szkutnictwo Pucka. Zapraszamy do nas na warsztaty z zabawki ludowej w pracowni Włodzimierza Ciszka. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i będzie mógł dotknąć żywej tradycji.

Jeszcze raz, ogromne gratulacje, Panie Włodku!

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 114

W poprzednim tygodniu: 573

W tym miesiącu: 533

W poprzednim miesiącu: 3222

Wszystkich: 185394

Diagnoza zasobów kulturowych
zrealizowana w ramach projektu
"Suchedniów: KULTURALNIE!"

Kliknij na grafikę, aby pobrać diagnozę.

ECO TANIEC
podsumowanie projektu

ZDROWO I NA LUDOWO -

III SUCHEDNIOWSKIE

ŚWIĘTO KASZY

Przegląd Obrzędów Wiejskich

"Tak bywało przedtym wszędzie"

Występ Zespołu Tańca Ludowego

HARNAM z Łodzi

Bryczka, konik i klepok.

Podsumowanie projektu