Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Koncert polskiej piosenki pt. "Jednego serca" i wernisaż wystawy plakatów z czasów PRL-u

Utworzono dnia 11.02.2019

W sobotę 9-go lutego 2019 roku o godz. 18:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie wspaniały song Czesława Niemena "Com uczynił” rozpoczął koncert polskiej piosenki pt. "Jednego serca”. Idea tego przedsięwzięcia artystycznego zrodziła się ze spontanicznej potrzeby ogrzania się w środku zimy zgłoskami pięknych wierszy i nutami wspaniałych kompozycji starych mistrzów. Tuż przed rozpoczęciem koncertu odbył się wernisaż wystawy plakatów z czasów PRL-u pochodzących ze zbiorów Stowarzyszenia Grupa Iniciatywna "Pod prąd", który poprowadził jej komisarz Krzysztof Karbownik.

Multimedialne widowisko wykorzystujące zalety projektora cyfrowego, było swoistym przeglądem najpiękniejszych polskich piosenek ostatnich dziesięcioleci. Przeboje w wykonaniu artystów, którzy na zawsze zapisali się w historii polskiej muzyki rozrywkowej, pojawiły się na ekranie sali widowiskowej SOK "Kuźnica". Na scenie wystąpili wokaliści związani, albo przez miejsce zamieszkania, albo pochodzenie, czy po prostu sentyment z Suchedniowem. Na tydzień przed świętem zakochanych, głównym lajtmotiwem koncertu była oczywiście miłość. Jako, że miłość ma wiele odcieni, było nie tylko lirycznie, nostalgicznie i nastrojowo, ale też żartobliwie i na luzie. Obok piosenek o miłości minionej jak "Pamiętasz byłą jesień” (którą wykonała Oliwia Kałuża), były również utwory drapieżne jak "Babę zesłał Bóg” Renaty Przemyk (w wykonaniu Katarzyny Michty–Połeć). Przegląd kilku dekad w piosence polskiej sięgał roku 1934, z którego pochodziła piosenka "Zimny Drań” z repertuaru Eugeniusza Bodo (wykonana brawurowo przez Bartosza Witkowskiego, który okrasił swój występ tańcem scenicznym i dowcipną stylizacją). Poza wokalistami na scenie pojawili się również tancerze: Anna Wojdan i Piotr Sykulski, którzy zilustrowali, namiętnym i niezwykle nastrojowym tangiem, trzy z siedemnastu zaprezentowanych piosenek. Poza wykonaniami na żywo, kilka piosenek wybrzmiało w oryginale, na czele z tytułową piosenką koncertu - z repertuaru Czesława Niemena – utworem pt.: "Jednego serca” do słów wiersza Adama Asnyka, o tym samym tytule. Teledysk do tego utworu jest osobnym dziełem sztuki wideoklipu i biorąc pod uwagę to, że powstał w roku 1969 r. robi kolosalne wrażenie jako swoisty kanon/wzorzec, tego jak, przy użyciu minimalnych  środków wyrazu, uzyskać maksymalny efekt dramaturgiczny. "Jednego serca trzeba mi” śpiewał Czesław Niemen i ta tęsknota, mająca w sobotę nieco szerszy wymiar, znalazła odzwierciedlenie w finale koncertu, który poświęcony został idei przywrócenia nam jako społeczeństwu "jednego serca”. Była to, jak powiedział prowadzący koncert Emil Tokarczyk: "Podróż w poszukiwaniu jednego serca”, z nadzieją na odnalezienie poczucia wspólnoty. Ta próba zaowocowała wspólnym śpiewaniem. Ostatnią piosenkę (bardzo współczesną, bo powstałą w 2018 roku) z repertuaru Pawła Domagały zatytułowaną "Weź nie pytaj”, publiczność odśpiewała wspólnie z wykonawcami.

W ten zimny, sobotni wieczór, ponownie potwierdziły się słowa Jeremiego Przybory, że piosenka jest dobra na wszystko. Publiczność bawiła się doskonale, a na koniec hojnie zapełniła puszkę WOŚP. Zamiast biletów przeprowadzono bowiem ostatnią już w tym roku zbiórkę pieniędzy, która została przeprowadzona zgodnie z hasłem koncertu. Serca publiczności i wykonawców tego wieczoru biły jednym rytmem.

Na scenie wystąpili: Oliwia Kałuża – wokalistka z Kielc (śpiew, stylizacje) Katarzyna Michta–Połeć – wokalistka z Suchedniowa (śpiew, śpiew a capella), Bartosz Witkowski – wokalista pochodzący z Suchedniowa (śpiew, taniec, stylizacje), Emil Tokarczyk - prowadzący koncert (wykonał trzy piosenki), tancerze – Anna Wojdan i Piotr Sykulski – zatańczyli trzy zjawiskowe tanga.
Całość przygotował - zmontował materiał video i udźwiękowił, nieoceniony tytan cichej pracy twórczej - Paweł Zubiński, a pomagał mu w realizacji koncertu, jego wierny druh – Roman Nieczajew.
Serdecznie dziękujemy publiczności za liczną obecność, a wszystkim wymienionym powyżej za aktywny udział w realizacji koncertu.

Koncert  „Jednego serca”:

1.    "Com uczynił" –  Czesław Niemen  - oryginał
2.    "Czas nas uczy pogody" –  Grażyna Łobaszewska – Oliwia Kałuża
3.    "Zimny Drań" – E. Bodo – Bartek Witkowski
4.    "Pamiętasz była jesień" – Sława Przybylska – Oliwia Kałuża
5.    "Brzydcy" – K. Prońko – Katarzyna Michta - Połeć
6.    "Byłaś serca biciem" – A. Zaucha - Bartek Witkowski
7.    "Nigdy nie zapomnę" - Maciej Balcar - oryginał
8.    "Wybieram Cię" – Anna Szarmach - Katarzyna Michta - Połeć
9.    "Nigdy więcej" – P. Szczepanik – Bartek Witkowski
10. "Trudno nie wierzyć w nic" – Raz, dwa, trzy – Emil Tokarczyk
11. "Jednego serca" – Cz. Niemen - oryginał
12. "Krakowski spleen" – Kora - Oliwia Kałuża i Bartek Witkowski
13. "Jedyne co mam to złudzenia" - Czerwona Jarzębina – Emil Tokarczyk (Oliwia Kałuża i Bartek Witkowski - chórek)
14. "Babę zesłał Pan" – R. Przemyk – Katarzyna Michta - Połeć
15. "Nie dokazuj, miła nie dokazuj" – M. Grechuta – Emil Tokarczyk
16. "Jesteś lekiem na całe zło" – K. Prońko – Katarzyna Michta - Połeć
17. "Weź nie pytaj" -  P. Domagała – Wszyscy chóralnie

red. Szymon Piasta (naszsuchedniow.blogspot.com)

Koncert polskiej piosenki "Jednego serca" i wernisaż wystawy plakatów z czasów PRL-u

Utworzono dnia 10.02.2019, 18:17